Ce a ieșit
Fiecare predicție, pusă lângă ce s-a întâmplat. Cele live au fost înghețate înainte de start; cele retroactive sunt calculate doar din meciurile jucate înainte, deci fără să știe viitorul.
Pe ultimul an, semnalele au ieșit în 68% din cazuri, puțin peste cât promiteau (66%). La cota minimă, asta înseamnă +3,6%: pe plus.
Pe fiecare piață
Bara începe la 50%, cât ar nimeri o monedă. Linia casei nu e media ligii, deci profitul real e mai mic decât procentele de aici.
Șuturile, pe larg
10323 meciuri. Totalul, apoi fiecare echipă separat: cu cât greșim și cât de des cade valoarea reală în intervalul „de obicei”.
| Piața | Meciuri | Valoare obișnuită | Eroare medie | Deviație | În interval |
|---|---|---|---|---|---|
| Total meci | 10323 | 25,1 | 4,54 (18%) | -0,26 | 83% |
| Gazde | 10323 | 13,7 | 3,69 (27%) | -0,15 | 84% |
| Oaspeți | 10323 | 11,3 | 3,39 (30%) | -0,11 | 84% |
Când spunem un procent, iese?
Șansa de peste 24,5, pe trepte, lângă cât de des a ieșit chiar peste, pe ultimul an (1685 meciuri, din 11 oct. 2025). „Brut” e ce spune distribuția; „corectat” e ce afișăm pe site, după corecția învățată din cele 8638 meciuri de dinainte. Dacă „corectat” e aproape de „a ieșit”, cota corectă de pe site e de încredere.
| Treapta (brut) | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența (corectat) |
|---|---|---|---|---|---|
| 0% – 35% | 101 | 31% | 31% | 31% | −1% |
| 35% – 45% | 337 | 41% | 41% | 44% | +2% |
| 45% – 55% | 519 | 50% | 51% | 55% | +5% |
| 55% – 65% | 467 | 60% | 60% | 61% | +1% |
| 65% – 100% | 261 | 71% | 73% | 73% | −0% |
Și pe fiecare echipă?
Aceeași verificare pentru scările „Gazde” și „Oaspeți” de pe fișe, la linia din mijlocul scării (cea mai apropiată de estimare), pe ultimul an, cu corecția lor.
| Gazde: treapta | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența |
|---|---|---|---|---|---|
| 35% – 45% | 478 | 44% | 44% | 43% | −1% |
| 45% – 55% | 1207 | 48% | 48% | 50% | +3% |
| Oaspeți: treapta | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența |
|---|---|---|---|---|---|
| 35% – 45% | 570 | 43% | 44% | 45% | +1% |
| 45% – 55% | 1115 | 48% | 49% | 48% | −0% |
Șuturile pe poartă
12475 meciuri. Piața soră, verificată la fel, la linia 8,5.
| Piața | Meciuri | Obișnuit | Eroare | Deviație | În interval |
|---|---|---|---|---|---|
| Total meci | 12475 | 8,8 | 2,49 | -0,02 | 85% |
| Gazde | 12475 | 4,8 | 1,89 | -0,04 | 87% |
| Oaspeți | 12475 | 4,0 | 1,74 | 0,01 | 87% |
| Treapta | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența |
|---|---|---|---|---|---|
| 0% – 35% | 164 | 31% | 31% | 41% | +10% |
| 35% – 45% | 456 | 41% | 40% | 47% | +6% |
| 45% – 55% | 574 | 50% | 50% | 53% | +4% |
| 55% – 65% | 366 | 59% | 59% | 58% | −1% |
| 65% – 100% | 125 | 71% | 71% | 68% | −3% |
Detalii: modelele, scorul de încredere și semnalele pe piețe
Modelele, pe aceleași meciuri
Aceleași meciuri, aceleași piețe, toate modelele. Câștigul e cât greșește fiecare mai puțin decât media ligii. Pe pagina Urmează, fiecare piață folosește modelul care a câștigat aici: un model nou trebuie să greșească cu peste 0,5% mai puțin decât cel de bază, pe cel puțin 300 de meciuri. Între modele noi aproape egale îl alegem pe cel mai vechi.
| Piața | Meciuri | Model de bază eroare, câștig | Gbm v1 eroare, câștig | Gbm v2 eroare, câștig | Gbm s1 (șuturi) eroare, câștig |
Peste/sub linie model de bază | Peste/sub linie gbm v1 | Peste/sub linie gbm v2 | Peste/sub linie gbm s1 (șuturi) |
Pe site |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Șuturi | 10323 | 4,50 +3,2% | 4,54 +2,3% | 4,53 +2,5% | 4,54 +2,3% | +5,3% | +4,5% | +4,6% | +4,2% | model de bază |
| Șuturi pe poartă | 10323 | 2,48 +1,8% | – | – | 2,48 +1,9% | +2,8% | – | – | +3,1% | model de bază |
| Cornere | 10323 | 2,68 −0,6% | 2,68 −0,2% | 2,68 −0,3% | – | −0,6% | +0,1% | −0,1% | – | model de bază |
| Faulturi | 10323 | 4,19 +5,7% | 4,14 +7,0% | 4,12 +7,3% | – | +11,1% | +12,6% | +12,9% | – | gbm v1 |
| Cartonașe galbene | 10323 | 1,66 +1,1% | 1,64 +2,3% | 1,64 +2,4% | – | +3,0% | +4,1% | +4,3% | – | gbm v1 |
Eroarea: cu cât greșește în medie totalul. Câștigul: cu cât greșește mai puțin decât media ligii (sub zero, mai prost decât media). Peste/sub linie: cât de bine estimează șansa de peste la linia obișnuită, față de rata de bază; asta contează la pariu. „Pe site” se calculează pe tot istoricul, nu doar pe filtrul ales.
Care statistică iese cel mai bine: gbm v1
Clasate după cât de mult reduce modelul greșeala față de un ghicit simplu: media ligii, pusă la fiecare meci. Doar meciuri terminate, comparate cu ce s-a întâmplat.
-
Faulturi
Greșește în medie cu 4,1, adică 17% din valoarea obișnuită de 23,9 pe meci.
Puțin peste ghicit: greșește cu 7% mai puțin decât media ligii.
10323 meciuri, 83% în interval -
Șuturi
Greșește în medie cu 4,5, adică 18% din valoarea obișnuită de 25,1 pe meci.
Aproape cât media ligii: doar 2,3% mai bine.
10323 meciuri, 83% în interval -
Cartonașe galbene
Greșește în medie cu 1,6, adică 41% din valoarea obișnuită de 4,0 pe meci.
Aproape cât media ligii: doar 2,3% mai bine.
10323 meciuri, 87% în interval -
Cornere
Greșește în medie cu 2,7, adică 28% din valoarea obișnuită de 9,7 pe meci.
Mai prost decât media ligii. Pe piața asta modelul nu ajută deloc.
10323 meciuri, 85% în interval
Contează scorul de încredere?
Scorul spune cât de des a ieșit direcția (peste sau sub media ligii) în situații asemănătoare din trecut. Ca să nu se laude singur, aici e calibrat doar pe meciurile de dinainte de 11 oct. 2025 (33828 cazuri) și verificat pe meciurile de după, pe care nu le-a văzut. Dacă procentul crește odată cu scorul, scorul funcționează.
| Scor | Toate piețele | Șuturi | Cornere | Faulturi | Cartonașe galbene |
|---|---|---|---|---|---|
| 54% din 3742 | 56% din 440 | 52% din 1327 | 58% din 857 | 53% din 1118 | |
| 59% din 1832 | 58% din 758 | 58% din 347 | 62% din 358 | 62% din 369 | |
| 67% din 984 | 65% din 468 | 73% din 11 | 70% din 333 | 64% din 172 | |
| 77% din 172 | 95% din 19 | – | 79% din 127 | 58% din 26 | |
| 70% din 10 | – | – | 70% din 10 | – |
Procentul înseamnă: de câte ori a ieșit direcția aleasă de model față de media ligii rotunjită la ,5. Moneda dă 50%. Treptele: 2 buline de la 55%, 3 de la 60%, 4 de la 65%, 5 de la 72%; o treaptă în minus dacă o echipă are sub 10 meciuri anterioare sau, la faulturi și cartonașe, arbitrul e necunoscut. Atenție: linia casei de pariuri nu e media ligii. Casa vede și ea meciurile neobișnuite, deci profitul real e mai mic decât procentul de aici.
Semnalele: au ieșit?
Semnalele afișate pe pagina Urmează, înghețate la start și puse lângă ce s-a întâmplat. E testul care nu se poate trișa.
| Piața | Semnale | Au ieșit | Promis (media) | Cotă minimă medie | Profit la cota minimă | Peste: semnale, ieșite, profit | Sub: semnale, ieșite, profit |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toate piețele | 1 | 100% | 64% | 1,57 | +57,5% | – | – |
| Șuturi | 1 | 100% | 64% | 1,57 | +57,5% | – | – |
Pe ultimul an, retroactiv (de la 11 oct. 2025)
| Piața | Semnale | Au ieșit | Promis (media) | Cotă minimă medie | Profit la cota minimă | Peste: semnale, ieșite, profit | Sub: semnale, ieșite, profit | Regula de semnale |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toate piețele | 1166 | 68% | 66% | 1,52 | +3,6% | 578, 67%, +5,4% | 588, 69%, +1,9% | |
| Șuturi | 487 | 67% | 62% | 1,61 | +6,9% | 397, 66%, +7,6% | 90, 67%, +3,8% | primește semnale |
| Cornere | 11 | 73% | 65% | 1,55 | +12,7% | – | 11, 73%, +12,7% | suspendată |
| Faulturi | 470 | 73% | 70% | 1,43 | +3,3% | 180, 70%, +1,0% | 290, 74%, +4,8% | primește semnale |
| Cartonașe galbene | 198 | 63% | 66% | 1,53 | −4,3% | 1, 0%, −100,0% | 197, 63%, −3,8% | suspendată |
Profitul la cota minimă: cât ai fi câștigat dacă ai fi primit exact cota minimă la fiecare semnal. Peste zero, rata din istoric a fost prudentă și orice cotă mai mare e câștig în plus. Sub zero, semnalele au ieșit mai rar decât promiteau și cota minimă e prea mică. Atenție: linia e media ligii, nu linia casei.
De ce nu după eroarea cea mai mică? Pentru că eroarea depinde de mărime: 3 faulturi greșite dintr-un total de 23 e mai puțin grav decât 3 cartonașe din 4. Contează cât știe modelul peste media ligii. Media ligii e calculată chiar pe meciurile comparate, deci reperul e avantajat, iar comparația e strictă cu modelul.