statlines

Ce a ieșit

Fiecare predicție, pusă lângă ce s-a întâmplat. Cele live au fost înghețate înainte de start; cele retroactive sunt calculate doar din meciurile jucate înainte, deci fără să știe viitorul.

Pe ultimul an, semnalele au ieșit în 69% din cazuri, puțin peste cât promiteau (68%). La cota minimă, asta înseamnă +1,6%: pe plus.

206semnale verificate, din 12 oct. 2025
69%au ieșit, față de 68% promis
+1,6%profit dacă primeai exact cota minimă

Pe fiecare piață

cât a ieșitcât promiteamoneda: 50%
Șuturi39 semnale
59% au ieșit, promiteau 62%.
suspendată estimarea bate media ligii cu 2%
Cornere1 semnale
Prea puține semnale pe un an ca să știm ceva.
suspendată estimarea nu bate media ligii
Faulturi86 semnale
73% au ieșit, promiteau 72%.
primește semnale estimarea bate media ligii cu 8%
Cartonașe galbene80 semnale
69% au ieșit, promiteau 66%.
primește semnale estimarea bate media ligii cu 4%

Bara începe la 50%, cât ar nimeri o monedă. Linia casei nu e media ligii, deci profitul real e mai mic decât procentele de aici.

Pe scurt Detaliat

Șuturile, pe larg

2163 meciuri. Totalul, apoi fiecare echipă separat: cu cât greșim și cât de des cade valoarea reală în intervalul „de obicei”.

PiațaMeciuriValoare obișnuităEroare medieDeviațieÎn interval
Total meci216325,04,58 (18%) -0,4083%
Gazde216313,63,75 (28%) -0,2084%
Oaspeți216311,43,34 (29%) -0,2084%

Când spunem un procent, iese?

Șansa de peste 24,5, pe trepte, lângă cât de des a ieșit chiar peste, pe ultimul an (380 meciuri, din 12 oct. 2025). „Brut” e ce spune distribuția; „corectat” e ce afișăm pe site, după corecția învățată din cele 1783 meciuri de dinainte. Dacă „corectat” e aproape de „a ieșit”, cota corectă de pe site e de încredere.

Treapta (brut)MeciuriBrutCorectatA ieșit pesteDiferența (corectat)
0% – 35%2932%33%34% +2%
35% – 45%10741%42%38% −4%
45% – 55%13550%51%54% +3%
55% – 65%8359%61%64% +3%
65% – 100%2670%72%62% −10%

Și pe fiecare echipă?

Aceeași verificare pentru scările „Gazde” și „Oaspeți” de pe fișe, la linia din mijlocul scării (cea mai apropiată de estimare), pe ultimul an, cu corecția lor.

Gazde: treaptaMeciuriBrutCorectatA ieșit pesteDiferența
35% – 45%9444%45%41% −3%
45% – 55%28648%48%48% −0%
Oaspeți: treaptaMeciuriBrutCorectatA ieșit pesteDiferența
35% – 45%12443%44%44% −0%
45% – 55%25648%49%48% −2%

Șuturile pe poartă

2614 meciuri. Piața soră, verificată la fel, la linia 8,5.

PiațaMeciuriObișnuitEroareDeviațieÎn interval
Total meci26149,02,51 0,0385%
Gazde26144,91,90 0,0287%
Oaspeți26144,21,76 0,0188%
TreaptaMeciuriBrutCorectatA ieșit pesteDiferența
0% – 35%8331%31%42% +11%
35% – 45%15340%39%42% +2%
45% – 55%11549%49%51% +2%
55% – 65%2758%58%59% +1%
Detalii: modelele, scorul de încredere și semnalele pe piețe

Modelele, pe aceleași meciuri

Aceleași meciuri, aceleași piețe, toate modelele. Câștigul e cât greșește fiecare mai puțin decât media ligii. Pe pagina Urmează, fiecare piață folosește modelul care a câștigat aici: un model nou trebuie să greșească cu peste 0,5% mai puțin decât cel de bază, pe cel puțin 300 de meciuri. Între modele noi aproape egale îl alegem pe cel mai vechi.

Piața Meciuri Model de bază
eroare, câștig
Gbm v1
eroare, câștig
Gbm v2
eroare, câștig
Gbm s1 (șuturi)
eroare, câștig
Peste/sub linie
model de bază
Peste/sub linie
gbm v1
Peste/sub linie
gbm v2
Peste/sub linie
gbm s1 (șuturi)
Pe site
Șuturi 2163 4,56 +2,2% 4,58 +1,7% 4,58 +1,7% 4,59 +1,6% +3,3% +2,8% +2,7% +2,4% model de bază
Șuturi pe poartă 2161 2,43 +3,5% – – 2,43 +3,5% +3,6% – – +3,8% model de bază
Cornere 2163 2,70 +0,2% 2,69 +0,4% 2,69 +0,4% – −0,3% +0,7% +0,4% – model de bază
Faulturi 2163 4,26 +6,8% 4,21 +7,9% 4,19 +8,3% – +6,3% +7,6% +7,3% – gbm v1
Cartonașe galbene 2163 1,57 +2,2% 1,55 +3,7% 1,55 +3,6% – +3,8% +4,9% +5,0% – gbm v1

Eroarea: cu cât greșește în medie totalul. Câștigul: cu cât greșește mai puțin decât media ligii (sub zero, mai prost decât media). Peste/sub linie: cât de bine estimează șansa de peste la linia obișnuită, față de rata de bază; asta contează la pariu. „Pe site” se calculează pe tot istoricul, nu doar pe filtrul ales.

Care statistică iese cel mai bine: gbm v1

Clasate după cât de mult reduce modelul greșeala față de un ghicit simplu: media ligii, pusă la fiecare meci. Doar meciuri terminate, comparate cu ce s-a întâmplat.

  1. Faulturi

    Greșește în medie cu 4,2, adică 17% din valoarea obișnuită de 25,3 pe meci.

    Puțin peste ghicit: greșește cu 8% mai puțin decât media ligii.

    2163 meciuri, 84% în interval
  2. Cartonașe galbene

    Greșește în medie cu 1,5, adică 37% din valoarea obișnuită de 4,2 pe meci.

    Puțin peste ghicit: greșește cu 4% mai puțin decât media ligii.

    2163 meciuri, 88% în interval
  3. Șuturi

    Greșește în medie cu 4,6, adică 18% din valoarea obișnuită de 25,0 pe meci.

    Aproape cât media ligii: doar 1,7% mai bine.

    2163 meciuri, 83% în interval
  4. Cornere

    Greșește în medie cu 2,7, adică 29% din valoarea obișnuită de 9,4 pe meci.

    Aproape cât media ligii: doar 0,4% mai bine.

    2163 meciuri, 84% în interval

Contează scorul de încredere?

Scorul spune cât de des a ieșit direcția (peste sau sub media ligii) în situații asemănătoare din trecut. Ca să nu se laude singur, aici e calibrat doar pe meciurile de dinainte de 12 oct. 2025 (7012 cazuri) și verificat pe meciurile de după, pe care nu le-a văzut. Dacă procentul crește odată cu scorul, scorul funcționează.

ScorToate piețeleȘuturiCornereFaulturiCartonașe galbene
56% din 1026 59% din 234 55% din 348 59% din 201 54% din 243
69% din 288 67% din 107 65% din 31 80% din 93 56% din 57
70% din 154 56% din 34 100% din 1 85% din 39 69% din 80
65% din 52 80% din 5 – 64% din 47 –
– – – – –

Procentul înseamnă: de câte ori a ieșit direcția aleasă de model față de media ligii rotunjită la ,5. Moneda dă 50%. Treptele: 2 buline de la 55%, 3 de la 60%, 4 de la 65%, 5 de la 72%; o treaptă în minus dacă o echipă are sub 10 meciuri anterioare sau, la faulturi și cartonașe, arbitrul e necunoscut. Atenție: linia casei de pariuri nu e media ligii. Casa vede și ea meciurile neobișnuite, deci profitul real e mai mic decât procentul de aici.

Semnalele: au ieșit?

Încă niciun semnal înghețat nu s-a jucat. Până atunci, mai jos e testul pe ultimul an: semnalele pe care le-ar fi dat scorul calibrat doar pe meciurile mai vechi.

Pe ultimul an, retroactiv (de la 12 oct. 2025)

PiațaSemnaleAu ieșitPromis (media)Cotă minimă medieProfit la cota minimăPeste: semnale, ieșite, profitSub: semnale, ieșite, profitRegula de semnale
Toate piețele 206 69% 68% 1,48 +1,6% 99, 68%, −2,4% 107, 70%, +5,3%
Șuturi 39 59% 62% 1,62 −4,9% 28, 61%, −3,2% 11, 55%, −9,1% suspendată
Cornere 1 100% 60% 1,67 +66,6% – 1, 100%, +66,6% suspendată
Faulturi 86 73% 72% 1,39 +2,1% 71, 70%, −2,0% 15, 87%, +21,6% primește semnale
Cartonașe galbene 80 69% 66% 1,51 +3,5% – 80, 69%, +3,5% primește semnale

Profitul la cota minimă: cât ai fi câștigat dacă ai fi primit exact cota minimă la fiecare semnal. Peste zero, rata din istoric a fost prudentă și orice cotă mai mare e câștig în plus. Sub zero, semnalele au ieșit mai rar decât promiteau și cota minimă e prea mică. Atenție: linia e media ligii, nu linia casei.

De ce nu după eroarea cea mai mică? Pentru că eroarea depinde de mărime: 3 faulturi greșite dintr-un total de 23 e mai puțin grav decât 3 cartonașe din 4. Contează cât știe modelul peste media ligii. Media ligii e calculată chiar pe meciurile comparate, deci reperul e avantajat, iar comparația e strictă cu modelul.