Ce a ieșit
Fiecare predicție, pusă lângă ce s-a întâmplat. Cele live au fost înghețate înainte de start; cele retroactive sunt calculate doar din meciurile jucate înainte, deci fără să știe viitorul.
Pe ultimul an, semnalele au ieșit în 68% din cazuri, puțin peste cât promiteau (63%). La cota minimă, asta înseamnă +8,5%: pe plus.
Pe fiecare piață
Bara începe la 50%, cât ar nimeri o monedă. Linia casei nu e media ligii, deci profitul real e mai mic decât procentele de aici.
Șuturile, pe larg
1910 meciuri. Totalul, apoi fiecare echipă separat: cu cât greșim și cât de des cade valoarea reală în intervalul „de obicei”.
| Piața | Meciuri | Valoare obișnuită | Eroare medie | Deviație | În interval |
|---|---|---|---|---|---|
| Total meci | 1910 | 24,6 | 4,46 (18%) | -0,00 | 83% |
| Gazde | 1910 | 13,3 | 3,66 (27%) | 0,06 | 84% |
| Oaspeți | 1910 | 11,2 | 3,34 (30%) | -0,06 | 83% |
Când spunem un procent, iese?
Șansa de peste 24,5, pe trepte, lângă cât de des a ieșit chiar peste, pe ultimul an (292 meciuri, din 11 oct. 2025). „Brut” e ce spune distribuția; „corectat” e ce afișăm pe site, după corecția învățată din cele 1618 meciuri de dinainte. Dacă „corectat” e aproape de „a ieșit”, cota corectă de pe site e de încredere.
| Treapta (brut) | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența (corectat) |
|---|---|---|---|---|---|
| 35% – 45% | 75 | 41% | 40% | 43% | +3% |
| 45% – 55% | 87 | 50% | 49% | 54% | +5% |
| 55% – 65% | 76 | 59% | 59% | 61% | +1% |
| 65% – 100% | 41 | 70% | 71% | 63% | −8% |
Și pe fiecare echipă?
Aceeași verificare pentru scările „Gazde” și „Oaspeți” de pe fișe, la linia din mijlocul scării (cea mai apropiată de estimare), pe ultimul an, cu corecția lor.
| Gazde: treapta | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența |
|---|---|---|---|---|---|
| 35% – 45% | 97 | 44% | 43% | 41% | −2% |
| 45% – 55% | 195 | 48% | 47% | 50% | +3% |
| Oaspeți: treapta | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența |
|---|---|---|---|---|---|
| 35% – 45% | 92 | 43% | 43% | 43% | +0% |
| 45% – 55% | 200 | 48% | 49% | 48% | −1% |
Șuturile pe poartă
2298 meciuri. Piața soră, verificată la fel, la linia 8,5.
| Piața | Meciuri | Obișnuit | Eroare | Deviație | În interval |
|---|---|---|---|---|---|
| Total meci | 2298 | 8,7 | 2,53 | -0,03 | 85% |
| Gazde | 2298 | 4,7 | 1,88 | -0,01 | 87% |
| Oaspeți | 2298 | 4,0 | 1,77 | -0,02 | 86% |
| Treapta | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența |
|---|---|---|---|---|---|
| 35% – 45% | 81 | 41% | 41% | 51% | +10% |
| 45% – 55% | 110 | 49% | 49% | 55% | +5% |
| 55% – 65% | 69 | 59% | 59% | 58% | −1% |
Detalii: modelele, scorul de încredere și semnalele pe piețe
Modelele, pe aceleași meciuri
Aceleași meciuri, aceleași piețe, toate modelele. Câștigul e cât greșește fiecare mai puțin decât media ligii. Pe pagina Urmează, fiecare piață folosește modelul care a câștigat aici: un model nou trebuie să greșească cu peste 0,5% mai puțin decât cel de bază, pe cel puțin 300 de meciuri. Între modele noi aproape egale îl alegem pe cel mai vechi.
| Piața | Meciuri | Model de bază eroare, câștig | Gbm v1 eroare, câștig | Gbm v2 eroare, câștig | Gbm s1 (șuturi) eroare, câștig |
Peste/sub linie model de bază | Peste/sub linie gbm v1 | Peste/sub linie gbm v2 | Peste/sub linie gbm s1 (șuturi) |
Pe site |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Șuturi | 1910 | 4,41 +4,1% | 4,46 +3,0% | 4,46 +3,0% | 4,45 +3,3% | +4,8% | +4,0% | +4,0% | +4,3% | model de bază |
| Șuturi pe poartă | 1910 | 2,55 +1,9% | – | – | 2,51 +3,4% | +1,8% | – | – | +3,5% | model de bază |
| Cornere | 1910 | 2,66 −1,5% | 2,65 −1,2% | 2,64 −1,0% | – | −2,5% | −1,6% | −1,5% | – | model de bază |
| Faulturi | 1910 | 4,35 +3,0% | 4,30 +4,1% | 4,29 +4,4% | – | +4,3% | +5,6% | +6,0% | – | gbm v1 |
| Cartonașe galbene | 1910 | 1,52 −0,0% | 1,49 +1,6% | 1,49 +1,6% | – | −0,6% | +0,9% | +1,2% | – | gbm v1 |
Eroarea: cu cât greșește în medie totalul. Câștigul: cu cât greșește mai puțin decât media ligii (sub zero, mai prost decât media). Peste/sub linie: cât de bine estimează șansa de peste la linia obișnuită, față de rata de bază; asta contează la pariu. „Pe site” se calculează pe tot istoricul, nu doar pe filtrul ales.
Care statistică iese cel mai bine: gbm v1
Clasate după cât de mult reduce modelul greșeala față de un ghicit simplu: media ligii, pusă la fiecare meci. Doar meciuri terminate, comparate cu ce s-a întâmplat.
-
Faulturi
Greșește în medie cu 4,3, adică 18% din valoarea obișnuită de 24,3 pe meci.
Puțin peste ghicit: greșește cu 4% mai puțin decât media ligii.
1910 meciuri, 83% în interval -
Șuturi
Greșește în medie cu 4,5, adică 18% din valoarea obișnuită de 24,6 pe meci.
Aproape cât media ligii: doar 3,0% mai bine.
1910 meciuri, 83% în interval -
Cartonașe galbene
Greșește în medie cu 1,5, adică 40% din valoarea obișnuită de 3,7 pe meci.
Aproape cât media ligii: doar 1,6% mai bine.
1910 meciuri, 88% în interval -
Cornere
Greșește în medie cu 2,6, adică 28% din valoarea obișnuită de 9,5 pe meci.
Mai prost decât media ligii. Pe piața asta modelul nu ajută deloc.
1910 meciuri, 85% în interval
Contează scorul de încredere?
Scorul spune cât de des a ieșit direcția (peste sau sub media ligii) în situații asemănătoare din trecut. Ca să nu se laude singur, aici e calibrat doar pe meciurile de dinainte de 11 oct. 2025 (6352 cazuri) și verificat pe meciurile de după, pe care nu le-a văzut. Dacă procentul crește odată cu scorul, scorul funcționează.
| Scor | Toate piețele | Șuturi | Cornere | Faulturi | Cartonașe galbene |
|---|---|---|---|---|---|
| 54% din 847 | 57% din 72 | 48% din 292 | 58% din 221 | 56% din 262 | |
| 66% din 156 | 60% din 87 | – | 72% din 39 | 77% din 30 | |
| 69% din 156 | 65% din 124 | – | 81% din 32 | – | |
| 56% din 9 | 56% din 9 | – | – | – | |
| – | – | – | – | – |
Procentul înseamnă: de câte ori a ieșit direcția aleasă de model față de media ligii rotunjită la ,5. Moneda dă 50%. Treptele: 2 buline de la 55%, 3 de la 60%, 4 de la 65%, 5 de la 72%; o treaptă în minus dacă o echipă are sub 10 meciuri anterioare sau, la faulturi și cartonașe, arbitrul e necunoscut. Atenție: linia casei de pariuri nu e media ligii. Casa vede și ea meciurile neobișnuite, deci profitul real e mai mic decât procentul de aici.
Semnalele: au ieșit?
Încă niciun semnal înghețat nu s-a jucat. Până atunci, mai jos e testul pe ultimul an: semnalele pe care le-ar fi dat scorul calibrat doar pe meciurile mai vechi.
Pe ultimul an, retroactiv (de la 11 oct. 2025)
| Piața | Semnale | Au ieșit | Promis (media) | Cotă minimă medie | Profit la cota minimă | Peste: semnale, ieșite, profit | Sub: semnale, ieșite, profit | Regula de semnale |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toate piețele | 165 | 68% | 63% | 1,60 | +8,5% | 76, 67%, +9,6% | 89, 69%, +7,6% | |
| Șuturi | 133 | 65% | 61% | 1,64 | +5,9% | 76, 67%, +9,6% | 57, 61%, +0,9% | primește semnale |
| Faulturi | 32 | 81% | 68% | 1,47 | +19,6% | – | 32, 81%, +19,6% | primește semnale |
Profitul la cota minimă: cât ai fi câștigat dacă ai fi primit exact cota minimă la fiecare semnal. Peste zero, rata din istoric a fost prudentă și orice cotă mai mare e câștig în plus. Sub zero, semnalele au ieșit mai rar decât promiteau și cota minimă e prea mică. Atenție: linia e media ligii, nu linia casei.
De ce nu după eroarea cea mai mică? Pentru că eroarea depinde de mărime: 3 faulturi greșite dintr-un total de 23 e mai puțin grav decât 3 cartonașe din 4. Contează cât știe modelul peste media ligii. Media ligii e calculată chiar pe meciurile comparate, deci reperul e avantajat, iar comparația e strictă cu modelul.