Ce a ieșit
Fiecare predicție, pusă lângă ce s-a întâmplat. Cele live au fost înghețate înainte de start; cele retroactive sunt calculate doar din meciurile jucate înainte, deci fără să știe viitorul.
Pe ultimul an, semnalele au ieșit în 71% din cazuri, puțin peste cât promiteau (67%). La cota minimă, asta înseamnă +6,8%: pe plus.
Pe fiecare piață
Bara începe la 50%, cât ar nimeri o monedă. Linia casei nu e media ligii, deci profitul real e mai mic decât procentele de aici.
Șuturile, pe larg
2164 meciuri. Totalul, apoi fiecare echipă separat: cu cât greșim și cât de des cade valoarea reală în intervalul „de obicei”.
| Piața | Meciuri | Valoare obișnuită | Eroare medie | Deviație | În interval |
|---|---|---|---|---|---|
| Total meci | 2164 | 24,0 | 4,35 (18%) | -0,10 | 83% |
| Gazde | 2164 | 13,4 | 3,61 (27%) | -0,08 | 85% |
| Oaspeți | 2164 | 10,6 | 3,30 (31%) | -0,02 | 84% |
Când spunem un procent, iese?
Șansa de peste 24,5, pe trepte, lângă cât de des a ieșit chiar peste, pe ultimul an (364 meciuri, din 12 oct. 2025). „Brut” e ce spune distribuția; „corectat” e ce afișăm pe site, după corecția învățată din cele 1800 meciuri de dinainte. Dacă „corectat” e aproape de „a ieșit”, cota corectă de pe site e de încredere.
| Treapta (brut) | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența (corectat) |
|---|---|---|---|---|---|
| 0% – 35% | 47 | 29% | 29% | 28% | −2% |
| 35% – 45% | 73 | 40% | 40% | 51% | +11% |
| 45% – 55% | 102 | 50% | 51% | 54% | +3% |
| 55% – 65% | 81 | 60% | 60% | 58% | −2% |
| 65% – 100% | 61 | 73% | 74% | 80% | +7% |
Și pe fiecare echipă?
Aceeași verificare pentru scările „Gazde” și „Oaspeți” de pe fișe, la linia din mijlocul scării (cea mai apropiată de estimare), pe ultimul an, cu corecția lor.
| Gazde: treapta | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența |
|---|---|---|---|---|---|
| 35% – 45% | 108 | 44% | 43% | 44% | +1% |
| 45% – 55% | 256 | 48% | 48% | 51% | +3% |
| Oaspeți: treapta | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența |
|---|---|---|---|---|---|
| 35% – 45% | 134 | 43% | 43% | 42% | −1% |
| 45% – 55% | 230 | 48% | 48% | 47% | −1% |
Șuturile pe poartă
2635 meciuri. Piața soră, verificată la fel, la linia 8,5.
| Piața | Meciuri | Obișnuit | Eroare | Deviație | În interval |
|---|---|---|---|---|---|
| Total meci | 2635 | 8,2 | 2,41 | -0,05 | 86% |
| Gazde | 2635 | 4,6 | 1,83 | -0,08 | 87% |
| Oaspeți | 2635 | 3,6 | 1,62 | 0,03 | 88% |
| Treapta | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența |
|---|---|---|---|---|---|
| 0% – 35% | 26 | 32% | 33% | 50% | +17% |
| 35% – 45% | 82 | 41% | 41% | 45% | +4% |
| 45% – 55% | 142 | 50% | 50% | 52% | +2% |
| 55% – 65% | 87 | 59% | 60% | 64% | +5% |
| 65% – 100% | 26 | 68% | 69% | 65% | −3% |
Detalii: modelele, scorul de încredere și semnalele pe piețe
Modelele, pe aceleași meciuri
Aceleași meciuri, aceleași piețe, toate modelele. Câștigul e cât greșește fiecare mai puțin decât media ligii. Pe pagina Urmează, fiecare piață folosește modelul care a câștigat aici: un model nou trebuie să greșească cu peste 0,5% mai puțin decât cel de bază, pe cel puțin 300 de meciuri. Între modele noi aproape egale îl alegem pe cel mai vechi.
| Piața | Meciuri | Model de bază eroare, câștig | Gbm v1 eroare, câștig | Gbm v2 eroare, câștig | Gbm s1 (șuturi) eroare, câștig |
Peste/sub linie model de bază | Peste/sub linie gbm v1 | Peste/sub linie gbm v2 | Peste/sub linie gbm s1 (șuturi) |
Pe site |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Șuturi | 2164 | 4,37 +5,1% | 4,35 +5,6% | 4,35 +5,5% | 4,37 +5,0% | +7,0% | +7,8% | +7,6% | +6,8% | model de bază |
| Șuturi pe poartă | 2163 | 2,42 +2,4% | – | – | 2,39 +3,6% | +2,4% | – | – | +3,6% | model de bază |
| Cornere | 2164 | 2,62 −0,1% | 2,61 +0,5% | 2,61 +0,4% | – | −1,1% | +0,0% | +0,0% | – | model de bază |
| Faulturi | 2164 | 4,34 +6,0% | 4,28 +7,3% | 4,26 +7,7% | – | +5,5% | +7,2% | +8,0% | – | gbm v1 |
| Cartonașe galbene | 2164 | 1,90 +0,7% | 1,88 +1,7% | 1,88 +1,8% | – | +0,7% | +1,7% | +1,6% | – | gbm v1 |
Eroarea: cu cât greșește în medie totalul. Câștigul: cu cât greșește mai puțin decât media ligii (sub zero, mai prost decât media). Peste/sub linie: cât de bine estimează șansa de peste la linia obișnuită, față de rata de bază; asta contează la pariu. „Pe site” se calculează pe tot istoricul, nu doar pe filtrul ales.
Care statistică iese cel mai bine: gbm v1
Clasate după cât de mult reduce modelul greșeala față de un ghicit simplu: media ligii, pusă la fiecare meci. Doar meciuri terminate, comparate cu ce s-a întâmplat.
-
Faulturi
Greșește în medie cu 4,3, adică 17% din valoarea obișnuită de 25,6 pe meci.
Puțin peste ghicit: greșește cu 7% mai puțin decât media ligii.
2164 meciuri, 83% în interval -
Șuturi
Greșește în medie cu 4,3, adică 18% din valoarea obișnuită de 24,0 pe meci.
Puțin peste ghicit: greșește cu 6% mai puțin decât media ligii.
2164 meciuri, 83% în interval -
Cartonașe galbene
Greșește în medie cu 1,9, adică 40% din valoarea obișnuită de 4,7 pe meci.
Aproape cât media ligii: doar 1,7% mai bine.
2164 meciuri, 86% în interval -
Cornere
Greșește în medie cu 2,6, adică 28% din valoarea obișnuită de 9,4 pe meci.
Aproape cât media ligii: doar 0,5% mai bine.
2164 meciuri, 85% în interval
Contează scorul de încredere?
Scorul spune cât de des a ieșit direcția (peste sau sub media ligii) în situații asemănătoare din trecut. Ca să nu se laude singur, aici e calibrat doar pe meciurile de dinainte de 12 oct. 2025 (7080 cazuri) și verificat pe meciurile de după, pe care nu le-a văzut. Dacă procentul crește odată cu scorul, scorul funcționează.
| Scor | Toate piețele | Șuturi | Cornere | Faulturi | Cartonașe galbene |
|---|---|---|---|---|---|
| 52% din 780 | 60% din 94 | 52% din 296 | 54% din 144 | 49% din 246 | |
| 61% din 415 | 54% din 112 | 56% din 66 | 71% din 119 | 58% din 118 | |
| 66% din 208 | 61% din 121 | 100% din 2 | 73% din 85 | – | |
| 91% din 53 | 95% din 37 | – | 81% din 16 | – | |
| – | – | – | – | – |
Procentul înseamnă: de câte ori a ieșit direcția aleasă de model față de media ligii rotunjită la ,5. Moneda dă 50%. Treptele: 2 buline de la 55%, 3 de la 60%, 4 de la 65%, 5 de la 72%; o treaptă în minus dacă o echipă are sub 10 meciuri anterioare sau, la faulturi și cartonașe, arbitrul e necunoscut. Atenție: linia casei de pariuri nu e media ligii. Casa vede și ea meciurile neobișnuite, deci profitul real e mai mic decât procentul de aici.
Semnalele: au ieșit?
Încă niciun semnal înghețat nu s-a jucat. Până atunci, mai jos e testul pe ultimul an: semnalele pe care le-ar fi dat scorul calibrat doar pe meciurile mai vechi.
Pe ultimul an, retroactiv (de la 12 oct. 2025)
| Piața | Semnale | Au ieșit | Promis (media) | Cotă minimă medie | Profit la cota minimă | Peste: semnale, ieșite, profit | Sub: semnale, ieșite, profit | Regula de semnale |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toate piețele | 261 | 71% | 67% | 1,51 | +6,8% | 194, 69%, +5,3% | 67, 79%, +10,9% | |
| Șuturi | 158 | 69% | 64% | 1,56 | +6,5% | 139, 68%, +5,9% | 19, 79%, +11,2% | primește semnale |
| Cornere | 2 | 100% | 62% | 1,60 | +60,2% | – | 2, 100%, +60,2% | suspendată |
| Faulturi | 101 | 74% | 70% | 1,43 | +6,1% | 55, 71%, +3,9% | 46, 78%, +8,7% | primește semnale |
Profitul la cota minimă: cât ai fi câștigat dacă ai fi primit exact cota minimă la fiecare semnal. Peste zero, rata din istoric a fost prudentă și orice cotă mai mare e câștig în plus. Sub zero, semnalele au ieșit mai rar decât promiteau și cota minimă e prea mică. Atenție: linia e media ligii, nu linia casei.
De ce nu după eroarea cea mai mică? Pentru că eroarea depinde de mărime: 3 faulturi greșite dintr-un total de 23 e mai puțin grav decât 3 cartonașe din 4. Contează cât știe modelul peste media ligii. Media ligii e calculată chiar pe meciurile comparate, deci reperul e avantajat, iar comparația e strictă cu modelul.