statlines

Ce a ieșit

Fiecare predicție, pusă lângă ce s-a întâmplat. Cele live au fost înghețate înainte de start; cele retroactive sunt calculate doar din meciurile jucate înainte, deci fără să știe viitorul.

Pe ultimul an, semnalele au ieșit în 63% din cazuri, sub cât promiteau (64%). La cota minimă, asta înseamnă −1,6%: pe minus.

244semnale verificate, din 12 oct. 2025
63%au ieșit, față de 64% promis
−1,6%profit dacă primeai exact cota minimă

Pe fiecare piață

cât a ieșitcât promiteamoneda: 50%
Șuturi43 semnale
65% au ieșit, promiteau 63%.
primește semnale estimarea bate media ligii cu 2%
Cornere5 semnale
Prea puține semnale pe un an ca să știm ceva.
suspendată estimarea nu bate media ligii
Faulturi169 semnale
64% au ieșit, promiteau 65%.
suspendată estimarea bate media ligii cu 8%
Cartonașe galbene27 semnale
Prea puține semnale pe un an ca să știm ceva.
suspendată estimarea bate media ligii cu 3%

Bara începe la 50%, cât ar nimeri o monedă. Linia casei nu e media ligii, deci profitul real e mai mic decât procentele de aici.

Pe scurt Detaliat

Șuturile, pe larg

2151 meciuri. Totalul, apoi fiecare echipă separat: cu cât greșim și cât de des cade valoarea reală în intervalul „de obicei”.

PiațaMeciuriValoare obișnuităEroare medieDeviațieÎn interval
Total meci215125,84,57 (18%) -0,2383%
Gazde215114,13,75 (27%) -0,1484%
Oaspeți215111,73,46 (29%) -0,0884%

Când spunem un procent, iese?

Șansa de peste 24,5, pe trepte, lângă cât de des a ieșit chiar peste, pe ultimul an (361 meciuri, din 12 oct. 2025). „Brut” e ce spune distribuția; „corectat” e ce afișăm pe site, după corecția învățată din cele 1790 meciuri de dinainte. Dacă „corectat” e aproape de „a ieșit”, cota corectă de pe site e de încredere.

Treapta (brut)MeciuriBrutCorectatA ieșit pesteDiferența (corectat)
35% – 45%5641%42%45% +3%
45% – 55%12950%51%56% +5%
55% – 65%11860%61%59% −1%
65% – 100%4870%71%65% −6%

Și pe fiecare echipă?

Aceeași verificare pentru scările „Gazde” și „Oaspeți” de pe fișe, la linia din mijlocul scării (cea mai apropiată de estimare), pe ultimul an, cu corecția lor.

Gazde: treaptaMeciuriBrutCorectatA ieșit pesteDiferența
35% – 45%10344%43%46% +3%
45% – 55%25848%48%50% +2%
Oaspeți: treaptaMeciuriBrutCorectatA ieșit pesteDiferența
35% – 45%12844%44%48% +5%
45% – 55%23348%48%48% −0%

Șuturile pe poartă

2621 meciuri. Piața soră, verificată la fel, la linia 8,5.

PiațaMeciuriObișnuitEroareDeviațieÎn interval
Total meci26218,92,43 -0,0385%
Gazde26214,81,88 -0,0387%
Oaspeți26214,11,75 0,0087%
TreaptaMeciuriBrutCorectatA ieșit pesteDiferența
0% – 35%3632%32%31% −1%
35% – 45%11941%40%50% +10%
45% – 55%14450%50%52% +2%
55% – 65%5858%58%52% −7%
Detalii: modelele, scorul de încredere și semnalele pe piețe

Modelele, pe aceleași meciuri

Aceleași meciuri, aceleași piețe, toate modelele. Câștigul e cât greșește fiecare mai puțin decât media ligii. Pe pagina Urmează, fiecare piață folosește modelul care a câștigat aici: un model nou trebuie să greșească cu peste 0,5% mai puțin decât cel de bază, pe cel puțin 300 de meciuri. Între modele noi aproape egale îl alegem pe cel mai vechi.

Piața Meciuri Model de bază
eroare, câștig
Gbm v1
eroare, câștig
Gbm v2
eroare, câștig
Gbm s1 (șuturi)
eroare, câștig
Peste/sub linie
model de bază
Peste/sub linie
gbm v1
Peste/sub linie
gbm v2
Peste/sub linie
gbm s1 (șuturi)
Pe site
Șuturi 2151 4,52 +2,8% 4,57 +1,6% 4,56 +1,9% 4,55 +2,1% +3,7% +2,5% +2,5% +2,4% model de bază
Șuturi pe poartă 2150 2,44 −0,0% – – 2,44 −0,1% +1,0% – – +1,0% model de bază
Cornere 2151 2,76 −1,3% 2,72 +0,1% 2,73 −0,5% – −2,3% −0,7% −1,8% – model de bază
Faulturi 2151 3,91 +6,6% 3,83 +8,3% 3,81 +8,8% – +8,2% +10,3% +10,8% – gbm v1
Cartonașe galbene 2151 1,59 +2,4% 1,58 +3,1% 1,57 +3,5% – +1,7% +2,0% +2,5% – gbm v1

Eroarea: cu cât greșește în medie totalul. Câștigul: cu cât greșește mai puțin decât media ligii (sub zero, mai prost decât media). Peste/sub linie: cât de bine estimează șansa de peste la linia obișnuită, față de rata de bază; asta contează la pariu. „Pe site” se calculează pe tot istoricul, nu doar pe filtrul ales.

Care statistică iese cel mai bine: gbm v1

Clasate după cât de mult reduce modelul greșeala față de un ghicit simplu: media ligii, pusă la fiecare meci. Doar meciuri terminate, comparate cu ce s-a întâmplat.

  1. Faulturi

    Greșește în medie cu 3,8, adică 18% din valoarea obișnuită de 21,5 pe meci.

    Puțin peste ghicit: greșește cu 8% mai puțin decât media ligii.

    2151 meciuri, 84% în interval
  2. Cartonașe galbene

    Greșește în medie cu 1,6, adică 43% din valoarea obișnuită de 3,7 pe meci.

    Puțin peste ghicit: greșește cu 3% mai puțin decât media ligii.

    2151 meciuri, 87% în interval
  3. Șuturi

    Greșește în medie cu 4,6, adică 18% din valoarea obișnuită de 25,8 pe meci.

    Aproape cât media ligii: doar 1,6% mai bine.

    2151 meciuri, 83% în interval
  4. Cornere

    Greșește în medie cu 2,7, adică 26% din valoarea obișnuită de 10,3 pe meci.

    Aproape cât media ligii: doar 0,1% mai bine.

    2151 meciuri, 85% în interval

Contează scorul de încredere?

Scorul spune cât de des a ieșit direcția (peste sau sub media ligii) în situații asemănătoare din trecut. Ca să nu se laude singur, aici e calibrat doar pe meciurile de dinainte de 12 oct. 2025 (7040 cazuri) și verificat pe meciurile de după, pe care nu le-a văzut. Dacă procentul crește odată cu scorul, scorul funcționează.

ScorToate piețeleȘuturiCornereFaulturiCartonașe galbene
57% din 580 55% din 188 57% din 254 67% din 3 57% din 135
55% din 620 57% din 130 54% din 102 52% din 189 58% din 199
63% din 189 65% din 43 60% din 5 65% din 114 56% din 27
71% din 21 – – 71% din 21 –
56% din 34 – – 56% din 34 –

Procentul înseamnă: de câte ori a ieșit direcția aleasă de model față de media ligii rotunjită la ,5. Moneda dă 50%. Treptele: 2 buline de la 55%, 3 de la 60%, 4 de la 65%, 5 de la 72%; o treaptă în minus dacă o echipă are sub 10 meciuri anterioare sau, la faulturi și cartonașe, arbitrul e necunoscut. Atenție: linia casei de pariuri nu e media ligii. Casa vede și ea meciurile neobișnuite, deci profitul real e mai mic decât procentul de aici.

Semnalele: au ieșit?

Încă niciun semnal înghețat nu s-a jucat. Până atunci, mai jos e testul pe ultimul an: semnalele pe care le-ar fi dat scorul calibrat doar pe meciurile mai vechi.

Pe ultimul an, retroactiv (de la 12 oct. 2025)

PiațaSemnaleAu ieșitPromis (media)Cotă minimă medieProfit la cota minimăPeste: semnale, ieșite, profitSub: semnale, ieșite, profitRegula de semnale
Toate piețele 244 63% 64% 1,56 −1,6% 81, 65%, +2,9% 163, 62%, −3,8%
Șuturi 43 65% 63% 1,58 +2,9% 8, 62%, −1,0% 35, 66%, +3,8% primește semnale
Cornere 5 60% 61% 1,63 −2,4% – 5, 60%, −2,4% suspendată
Faulturi 169 64% 65% 1,55 −0,8% 72, 67%, +4,7% 97, 62%, −5,0% suspendată
Cartonașe galbene 27 56% 64% 1,57 −13,2% 1, 0%, −100,0% 26, 58%, −9,8% suspendată

Profitul la cota minimă: cât ai fi câștigat dacă ai fi primit exact cota minimă la fiecare semnal. Peste zero, rata din istoric a fost prudentă și orice cotă mai mare e câștig în plus. Sub zero, semnalele au ieșit mai rar decât promiteau și cota minimă e prea mică. Atenție: linia e media ligii, nu linia casei.

De ce nu după eroarea cea mai mică? Pentru că eroarea depinde de mărime: 3 faulturi greșite dintr-un total de 23 e mai puțin grav decât 3 cartonașe din 4. Contează cât știe modelul peste media ligii. Media ligii e calculată chiar pe meciurile comparate, deci reperul e avantajat, iar comparația e strictă cu modelul.