Ce a ieșit
Fiecare predicție, pusă lângă ce s-a întâmplat. Cele live au fost înghețate înainte de start; cele retroactive sunt calculate doar din meciurile jucate înainte, deci fără să știe viitorul.
Pe ultimul an, semnalele au ieșit în 65% din cazuri, puțin peste cât promiteau (65%). La cota minimă, asta înseamnă +1,0%: pe plus.
Pe fiecare piață
Bara începe la 50%, cât ar nimeri o monedă. Linia casei nu e media ligii, deci profitul real e mai mic decât procentele de aici.
Șuturile, pe larg
1723 meciuri. Totalul, apoi fiecare echipă separat: cu cât greșim și cât de des cade valoarea reală în intervalul „de obicei”.
| Piața | Meciuri | Valoare obișnuită | Eroare medie | Deviație | În interval |
|---|---|---|---|---|---|
| Total meci | 1723 | 26,1 | 4,68 (18%) | -0,22 | 84% |
| Gazde | 1723 | 14,3 | 3,65 (26%) | -0,15 | 85% |
| Oaspeți | 1723 | 11,7 | 3,51 (30%) | -0,07 | 84% |
Când spunem un procent, iese?
Șansa de peste 24,5, pe trepte, lângă cât de des a ieșit chiar peste, pe ultimul an (292 meciuri, din 11 oct. 2025). „Brut” e ce spune distribuția; „corectat” e ce afișăm pe site, după corecția învățată din cele 1431 meciuri de dinainte. Dacă „corectat” e aproape de „a ieșit”, cota corectă de pe site e de încredere.
| Treapta (brut) | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența (corectat) |
|---|---|---|---|---|---|
| 35% – 45% | 26 | 41% | 41% | 46% | +5% |
| 45% – 55% | 66 | 51% | 50% | 61% | +11% |
| 55% – 65% | 111 | 60% | 59% | 63% | +4% |
| 65% – 100% | 87 | 72% | 73% | 80% | +8% |
Și pe fiecare echipă?
Aceeași verificare pentru scările „Gazde” și „Oaspeți” de pe fișe, la linia din mijlocul scării (cea mai apropiată de estimare), pe ultimul an, cu corecția lor.
| Gazde: treapta | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența |
|---|---|---|---|---|---|
| 35% – 45% | 76 | 44% | 44% | 42% | −2% |
| 45% – 55% | 216 | 48% | 47% | 53% | +6% |
| Oaspeți: treapta | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența |
|---|---|---|---|---|---|
| 35% – 45% | 96 | 43% | 44% | 48% | +4% |
| 45% – 55% | 196 | 48% | 48% | 52% | +4% |
Șuturile pe poartă
2091 meciuri. Piața soră, verificată la fel, la linia 8,5.
| Piața | Meciuri | Obișnuit | Eroare | Deviație | În interval |
|---|---|---|---|---|---|
| Total meci | 2091 | 9,5 | 2,58 | -0,02 | 85% |
| Gazde | 2091 | 5,3 | 1,99 | -0,07 | 86% |
| Oaspeți | 2091 | 4,3 | 1,81 | 0,05 | 87% |
| Treapta | Meciuri | Brut | Corectat | A ieșit peste | Diferența |
|---|---|---|---|---|---|
| 35% – 45% | 21 | 41% | 41% | 52% | +11% |
| 45% – 55% | 63 | 51% | 50% | 59% | +8% |
| 55% – 65% | 125 | 60% | 60% | 58% | −2% |
| 65% – 100% | 79 | 72% | 72% | 71% | −1% |
Detalii: modelele, scorul de încredere și semnalele pe piețe
Modelele, pe aceleași meciuri
Aceleași meciuri, aceleași piețe, toate modelele. Câștigul e cât greșește fiecare mai puțin decât media ligii. Pe pagina Urmează, fiecare piață folosește modelul care a câștigat aici: un model nou trebuie să greșească cu peste 0,5% mai puțin decât cel de bază, pe cel puțin 300 de meciuri. Între modele noi aproape egale îl alegem pe cel mai vechi.
| Piața | Meciuri | Model de bază eroare, câștig | Gbm v1 eroare, câștig | Gbm v2 eroare, câștig | Gbm s1 (șuturi) eroare, câștig |
Peste/sub linie model de bază | Peste/sub linie gbm v1 | Peste/sub linie gbm v2 | Peste/sub linie gbm s1 (șuturi) |
Pe site |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Șuturi | 1723 | 4,62 +2,2% | 4,68 +0,9% | 4,66 +1,3% | 4,66 +1,4% | +3,4% | +2,8% | +3,5% | +2,9% | model de bază |
| Șuturi pe poartă | 1723 | 2,58 +1,4% | – | – | 2,55 +2,8% | +0,7% | – | – | +2,1% | model de bază |
| Cornere | 1723 | 2,71 −0,4% | 2,70 −0,0% | 2,70 −0,1% | – | −1,1% | −0,5% | −0,5% | – | model de bază |
| Faulturi | 1723 | 4,10 +6,0% | 4,03 +7,6% | 4,02 +7,8% | – | +7,8% | +9,9% | +10,0% | – | gbm v1 |
| Cartonașe galbene | 1723 | 1,67 −0,0% | 1,65 +1,3% | 1,65 +1,1% | – | −0,8% | +1,2% | +1,3% | – | gbm v1 |
Eroarea: cu cât greșește în medie totalul. Câștigul: cu cât greșește mai puțin decât media ligii (sub zero, mai prost decât media). Peste/sub linie: cât de bine estimează șansa de peste la linia obișnuită, față de rata de bază; asta contează la pariu. „Pe site” se calculează pe tot istoricul, nu doar pe filtrul ales.
Care statistică iese cel mai bine: gbm v1
Clasate după cât de mult reduce modelul greșeala față de un ghicit simplu: media ligii, pusă la fiecare meci. Doar meciuri terminate, comparate cu ce s-a întâmplat.
-
Faulturi
Greșește în medie cu 4,0, adică 18% din valoarea obișnuită de 22,6 pe meci.
Puțin peste ghicit: greșește cu 8% mai puțin decât media ligii.
1723 meciuri, 82% în interval -
Cartonașe galbene
Greșește în medie cu 1,7, adică 43% din valoarea obișnuită de 3,8 pe meci.
Aproape cât media ligii: doar 1,3% mai bine.
1723 meciuri, 87% în interval -
Șuturi
Greșește în medie cu 4,7, adică 18% din valoarea obișnuită de 26,1 pe meci.
Aproape cât media ligii: doar 0,9% mai bine.
1723 meciuri, 84% în interval -
Cornere
Greșește în medie cu 2,7, adică 28% din valoarea obișnuită de 9,7 pe meci.
Mai prost decât media ligii. Pe piața asta modelul nu ajută deloc.
1723 meciuri, 85% în interval
Contează scorul de încredere?
Scorul spune cât de des a ieșit direcția (peste sau sub media ligii) în situații asemănătoare din trecut. Ca să nu se laude singur, aici e calibrat doar pe meciurile de dinainte de 11 oct. 2025 (5600 cazuri) și verificat pe meciurile de după, pe care nu le-a văzut. Dacă procentul crește odată cu scorul, scorul funcționează.
| Scor | Toate piețele | Șuturi | Cornere | Faulturi | Cartonașe galbene |
|---|---|---|---|---|---|
| 53% din 642 | 49% din 85 | 51% din 242 | 58% din 240 | 49% din 75 | |
| 60% din 399 | 57% din 134 | 62% din 50 | 70% din 33 | 59% din 182 | |
| 63% din 115 | 64% din 73 | – | 100% din 7 | 54% din 35 | |
| 83% din 12 | – | – | 83% din 12 | – | |
| – | – | – | – | – |
Procentul înseamnă: de câte ori a ieșit direcția aleasă de model față de media ligii rotunjită la ,5. Moneda dă 50%. Treptele: 2 buline de la 55%, 3 de la 60%, 4 de la 65%, 5 de la 72%; o treaptă în minus dacă o echipă are sub 10 meciuri anterioare sau, la faulturi și cartonașe, arbitrul e necunoscut. Atenție: linia casei de pariuri nu e media ligii. Casa vede și ea meciurile neobișnuite, deci profitul real e mai mic decât procentul de aici.
Semnalele: au ieșit?
Încă niciun semnal înghețat nu s-a jucat. Până atunci, mai jos e testul pe ultimul an: semnalele pe care le-ar fi dat scorul calibrat doar pe meciurile mai vechi.
Pe ultimul an, retroactiv (de la 11 oct. 2025)
| Piața | Semnale | Au ieșit | Promis (media) | Cotă minimă medie | Profit la cota minimă | Peste: semnale, ieșite, profit | Sub: semnale, ieșite, profit | Regula de semnale |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Toate piețele | 127 | 65% | 65% | 1,55 | +1,0% | 23, 78%, +26,8% | 104, 62%, −4,7% | |
| Șuturi | 73 | 64% | 61% | 1,65 | +6,1% | 23, 78%, +26,8% | 50, 58%, −3,4% | primește semnale |
| Faulturi | 19 | 89% | 74% | 1,35 | +21,3% | – | 19, 89%, +21,3% | suspendată |
| Cartonașe galbene | 35 | 54% | 68% | 1,46 | −20,6% | – | 35, 54%, −20,6% | suspendată |
Profitul la cota minimă: cât ai fi câștigat dacă ai fi primit exact cota minimă la fiecare semnal. Peste zero, rata din istoric a fost prudentă și orice cotă mai mare e câștig în plus. Sub zero, semnalele au ieșit mai rar decât promiteau și cota minimă e prea mică. Atenție: linia e media ligii, nu linia casei.
De ce nu după eroarea cea mai mică? Pentru că eroarea depinde de mărime: 3 faulturi greșite dintr-un total de 23 e mai puțin grav decât 3 cartonașe din 4. Contează cât știe modelul peste media ligii. Media ligii e calculată chiar pe meciurile comparate, deci reperul e avantajat, iar comparația e strictă cu modelul.